image
Sursa foto: Profimedia

Simona Halep - Magda Linette 6-4, 3-6, 6-1 la Cincinnati. Prima victorie după 3 luni și jumătate

Simona Halep (29 de ani / 13 WTA) a învins-o pe Magda Linette (29 de ani / 44 WTA), în primul tur de la Cincinnati.

Halep s-a impus în 3 seturi, 6-4, 3-6, 6-1, după un meci plin de suspans. A fost prima victorie după 3 luni și jumătate, mai exact din 2 mai, la Madrid.

Jucătoarea noastră s-a accidentat apoi la Roma și a ratat Roland Garros, Wimbledon și Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Și debutul la Cincinnati a provocat emoții - Simona a câștigat primul set cu 6-4, dar în al doilea act a simțit dureri la coapsă la scorul de 4-1 pentru Linette.

A primit îngrijiri medicale și a revenit cu un bandaj la coapsă pe teren. Meciul a fost apoi întrerupt din cauza ploii și s-a reluat o oră mai târziu.

Simona a pierdut setul al doilea, dar în decisiv s-a dezlănțuit și s-a impus cu 6-1. Următoarea sa adversară se va decide între Camila Giorgi și Jessica Pegula.