Atletul Serghei Marghiev și-a încheiat evoluția la Jocurile Olimpice: Pe ce loc s-a clasat în finala probei aruncarea ciocanului

Atletul Serghei Marghiev și-a încheiat evoluția la Jocurile Olimpicie. Sportivul a ocupat locul 12 în finala probei aruncarea ciocanului.

El a înregistrat rezultatul 75,24 metri. Campion olimpic a devenit polonezul Wojciech Nowicki.

Tot astăzi, luptătoarea Anastasia Nichita a pierdut în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice. Eleva lui Tudor Cîrlan a cedat în ultimele secunde în fața sportivei din Bulgaria, Evelina Nikolova, premiantă la Mondiale și Europene.

Cea de-a 32-a ediție a Jocurilor Olimpice are loc în perioada 23 iulie – 08 august 2021. Republica Moldova are în total 20 de sportivi calificaţi la 12 probe diferite. Până acum, țara noastră a participat la șapte ediții ale Jocurilor Olimpice de Vară.