image
Sursa foto: Getty Images

Unicul Cristiano: Ronaldo este cel mai bun marcator din istoria Campionatului European! L-a depășit pe Michel Platini

Cristiano Ronaldo a marcat de două ori pentru Portugalia în partida cu Ungaria, 3-0, disputată la Budapesta, cu peste 60.000 de fani în tribune, în grupa F de la EURO 2020.

Odată cu prima reușită, bifată din penalty minutul 86 al partidei găzduite de ”Pușkaș Arena”, Cristiano Ronaldo a ajuns la 10 goluri marcate la turneele finale ale Campionatului European de fotbal, record all-time. Atacantul lui Juventus și-a trecut numele pe lista marcatorilor și în prelungiri, de data aceasta din acțiune, bifând golul cu numărul 11 la EURO.

Până la debutul EURO 2020, Cristiano Ronaldo era pe primul loc în ierarhia golgheterilor all-time ai Campionatului European, însă la egalitate cu Michel Platini, ambii cu câte nouă goluri. Podiumul clasamentului este încheiat de englezul Alan Shearer, cu șapte reușite la Campionatul European. Legenda fotbalului francez păstrează, însă, recordul pentru cele mai multe goluri înscrise la o singură ediție a Campionatului European, toate cele nouă reușite fiind bifate la EURO 1984.

Cu tot cu partidele din preliminariile pentru EURO, Cristiano Ronaldo are înscrise nu mai puțin de 41 de goluri și un astfel de clasament, în care poziția secundă îi aparține lui Zlatan Ibrahimovic, cu 25 de reușite, și podiumul este completat de irlandezul cu Robbie Keane, cu 23 de goluri.

Un alt record legat de EURO deținut de Cristiano Ronaldo vizează numărul de turnee finale bifate. Atacantul lui Juventus a ajuns la cinci ediții ale Campionatului European la care joacă, 2004, 2008, 2012, 2016 și 2020, record all-time. Până la turneul final din acest an, Cristiano Ronaldo împărțea recordul cu alți 16 jucători, toți cu patru turnee finale continentale disputate în carieră:

Lothar Matthaus (Germania, 1980, 1984, 1988, 2000)

Peter Schmeichel (Danemarca, 1988, 1992, 1996, 2000)