Moldova a obținut locul doi la Campionatul țărilor mici la atletism, desfășurat în San Marino

san-marino-1

Lotul de atletism al Moldovei a ocupat locul doi la Campionatul țărilor mici din Europa, care s-a desfășurat în San Marino. Echipa noastră a ocupat cu opt puncte mai puține ca Cipru. La competiție au concurat 15 țări.

Vedeta campionatului a fost Andrian Mardare, care a câștigat proba aruncarea suliței cu rezultatul 84,54 metri.
Merită a fi menționată participarea pentru prima dată în componența lotului național a Mădălinei Culea, moldoveancă stabilită în Italia, care a cucerit o medalie de bronz la proba 400 de metri și împreună cu alte trei alergătoare a mai adus o medalie de bronz la ștafeta suedeză feminină.

Echipa masculină a câștigat medalia de argint la ștafeta suedeză.