Tenis: Simona Halep a pierdut în optimi la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, a fost învinsă de belgianca Elise Mertens cu 4-6, 7-5, 7-5, marţi, într-un meci din optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 2.549.105 euro, informează agerpres.ro.

Halep (29 ani, 3 WTA), a treia favorită, care a arătat multe semne de nervozitate, mai ales în ultimele două seturi, a comis numeroase erori în acest meci, care a durat două ore şi 34 de minute.

După ce a Mertens (25 ani, 16 WTA), cap de serie numărul 13 în capitala Spaniei, a luat primul ghem, Halep a reuşit să se desprindă şi să aibă 3-1 pe tabelă. Ea nu şi-a putut păstra avantajul şi belgianca a egalat, 3-3. Simona a făcut un nou break, în ghemul următor, apoi s-a desprins la 5-3, încheind setul cu 6-4.

În actul al doilea, Mertens a început mai bine şi a avut 2-0 şi 3-1, Halep a reuşit să revină şi a câştigat trei ghemuri la rând, trecând în avantaj, 4-3. Românca şi-a pierdut din nou serviciul (4-4), iar Mertens a încheiat setul cu 7-5, după un break alb.

În decisiv, Halep a avut 3-1, însă a fost egalată, 3-3. A reuşit un nou break, dar din cauza problemelor la serviciu a fost egalată, 4-4. Similar cu evoluţia din primul set, după trei ghemuri în care jucătoarele şi-au făcut serviciul, la 6-5 pentru Mertens românca nu a rezistat presiunii, a greşit şi belgianca a câştigat cu 7-5.

Halep a încheiat meciul cu 10 duble greşeli, în timp ce Mertens a avut 3 aşi şi 9 duble greşeli. Românca a avut un procentaj mai slab la primul serviciu, 56%-68%, şi ceva mai bun la al doilea, 46%-30%, agresivitatea sa a fost demonstrată de raportul mingilor direct câştigătoare, 40-23, dar şi de numărul mare de erori neforţate, 48-35.

În urma acestui eşec, Halep are acum 4-2 în meciurile directe cu Mertens, fiind prima înfrângere pe zgură în patru confruntări. Românca a câştigat toate cele trei dueluri anterioare pe zgură, în 2018, în turul al doilea la Madrid, cu 6-0, 6-3, în acelaşi an în optimi la Roland Garros, cu 6-2, 6-1, şi anul trecut la Praga, în finală, cu 6-2, 7-5. O altă victorie a Simonei s-a înregistrat pe hard, anul trecut în optimi la Australian Open, cu 6-4, 6-4. Singurul succes de până acum al belgiencei s-a consemnat în 2019, în finala de la Doha (hard), cu 3-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017, dar a disputat şi alte două finale, una pierdută în 2014 în faţa rusoaicei Maria Şarapova şi alta în 2019, cedată în faţa olandezei Kiki Bertens.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep în 2021 rămâne semifinala de la Stuttgart şi sfertul de finală de la Australian Open. În acest an, Simona a pierdut ambele meciuri cu jucătoare din top 10. Ultima sa victorie contra unei adversare din top 10 datează de anul trecut de la Roma, unde a învins-o în finală pe Karolina Pliskova (Cehia).