Victorie pentru Moldova: Irina Rîngaci a cucerit medalia de aur la Campionatul European Seniori

Luptătoarea Irina Rîngaci a devenit campioană europeană. Sportiva a cucerit medalia de aur la competiția de la Varșovia, reușind să învingă în finală pe ucraineanca Tetiana Rizhko cu un scor categoric, 10-0.

„Felicitări Irina și antrenorilor Andrei și Petru Chiperi, munca asiduă dă roade, doar înainte spre Jocurile Olimpice”, se arată într-un mesaj scris de Federația de Lupte din R. Moldova.

La europenele din Polonia, Republica Moldova este reprezentată de 22 de luptători.

Și boxerul Dorin Bucșa a cucerit medalia de bronz la turneul internațional de la Sankt Petersburg. El a obținut două victorii în categoria de greutate 60 kg, cu pugiliști din Estonia și Rusia. În semifinale, Dorin a cedat în fața uzbekului Abdumalik Khalokov.