fbpx

foto | Aur pentru Moldova. Luptătoarea Anastasia Nichita, pe locul întâi la Cupa Mondială de la Belgrad

Luptătoarea Anastasia Nichita a triumfat la Cupa Mondială de la Belgrad, Serbia. Moldoveanca s-a clasat pe locul întâi, obținând medalia de aur.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Sportiva de lupte libere a obținut trei victorii în categoria de greutate 57 kg, cu italianca Arianna Carieri, turcoaica Mehlika Ozturk și indianca Anshu (scor 5-1). În finală au mai luptat Mariana Cherdivară Eșanu (59 kg) și Irina Rîngaci (65 kg). Ele au fost învinse de rusoaica Svetlana Lipatova, respectiv ucraineanca Tetiana Rijko.

Cu un mesaj de felicitare pentru victoria obținută de Anastasia Nichita a venit și președinta aleasă, Maia Sandu.

„Astăzi am trăit bucuria unei vești minunate – sportiva Anastasia Nichita a cucerit aurul la Cupa Mondială de la Belgrad. Efortul și dedicația Anastasiei reprezintă o realizare extraordinară a țării și a oamenilor noștri, care reușesc în pofida tuturor greutăților. Îți mulțumim, Anastasia, că ne faci mândri și că ai adus Moldova pe primul loc”, a scris Sandu pe pagina sa de Facebook.

Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.