11:03:05 19.04.2024
Stiri

Un muncitor din India e mai rapid decât Usain Bolt! A bătut recordul atletului jamaican la sprint pe 100 metri, alergând cu doi bivoli

Sport 19.02.2020 08:00 Vizualizări1937 Autor: Ziarul National

Srinivasa Gowda, un muncitor în construcții în India, a bătut recordul lui Usain Bolt la sprint pe 100 metri. În timpul unei curse de bivoli, tânărul de 28 de ani, originar din statul Karnataka, a scos un timp incredibil, 9,55 secunde, cu trei sutimi mai bun decât recordul mondial care aparține jamaicanului Bolt!

Gowda a participat la o cursă tradițională de Kambala, sport local în care participanții sprintează 142 de metri cu bivolii, iar indianul devenit acum celebru a terminat cursa fabuloasă în 13,42 secunde, relatează Digi Sport.

După performanța sa umitoare, Srinivasa Gowda a fost chemat la probe pentru lotul național de atletism, de către Ministerul Sportului din India.

”Mă voi asigura că antrenori de top îl vor ghida corespunzătoar”, a scris ministrul, pe contul său de Twitter.

Gowda a fost încântat de recordul său și și-a felicitat ”colegii”, adică pe cei doi bivoli alături de care a alergat. El a precizat că participă la curse de Kambala, de șapte ani.