07:44:09 29.03.2024
Stiri

Un nou meci EPIC pentru Roger Federer. Elvețianul a salvat 7 mingi de meci și a ajuns în semifinale la Australian Open

Sport 28.01.2020 11:33 Vizualizări1282 Autor: Ziarul National

Elvețianul Roger Federer a de Tennys Sandgren, în sferturiled e finală de la Australian Open, în cinci seturi,: 6-3, 2-6, 2-6, 6-7, 6-3. Meciul a durat 3 ore și 28 de minute.

Campionul elvețian a salvat trei mingi de meci la scorul de 4-5 în setul 4 și alte patru în tiebreak-ul aceluiași set.

Roger Federer reușise la acest turneu, vineri, o bornă impresionantă, asta deși marele campion se apropie de 40 de ani. Într-o formă fizică de zile mari, elvețianul s-a calificat în optimi la Australian Open după o victorie superbă cu John Millman. Succesul cu John Millman, care n-a câștigat vreun turneu ATP, a fost special pentru campionul elvețian : Roger Federer a ajuns la 100 de succese la Australian Open.

Tennys Sandgren mai atinsese sferturile la Australian Open în 2018.