Echipa Pelliron - câștigătoarea primei ediții a Cupei Primăriei Chișinău la futsal amatori

Echipa Pelliron a devenit prima câștigătoare a Cupei Primăriei Chișinău la futsal printre amatori. În finala turneului, reprezentanții brokerului financiar au câștigat cu 6 la 3 formația Uniplast.

Pentru învingători au marcat Ștefan Munteanu de 3 ori, Andrei Lupu, Ion Fuștei și Alexandru Russu.

Cupa de iarnă a mun. Chișinău la futsal amatori / Sursa:Sponsor.md

Cei de la Pelliron au avut parte de un traseu fantastic până în finală. În sferturi a depășit cu greu formația KBK, după ce la un moment dat pierdea cu 2 la 1. Dubla lui Veaceslav Burghelea a rezolvat practic meciul, iar în semifinală a câștigat greu pe cei de la Moldprogress. Asta după ce pierdeau cu 0 la 1.

Alexandru Rusu a fost desemnat și cel mai bun jucător al competiției.

De partea cealaltă, golurile au fost înscrise de Ion Morari, care a devenit cel mai bun marcator al turneului, cu 9 reușite la activ.

În meciul pentru locul 3, Moldprogress s-a impus în fața formației Capitals, scor 3-0.

La ceremonia de premiere au participat Ion Ceban, primar general al municipiului Chișinău, Vladimir Colbasiuc, secretar general al Asociației de Futsal din Moldova, Alexandru Golban, director al selecționatelor specializate de fotbal ale FMF, Serghei Afanasenco, consilier municipal.

La prima ediție a Cupei de iarnă a municipiului Chișinău la futsal între amatori, organizată de Asociația de Futsal din Moldova și Federația Moldovenească de Fotbal, în colaborare cu Primăria municipiului Chișinău, au participat 13 echipe.