(video) Final de sezon de Formula 1! Lewis Hamilton a câştigat cursa din Abu Dhabi

Lewis Hamilton a câștigat și ultima cursă a sezonului 2019 din Formula 1, la Abu Dhabi, ajungând astfel la 84 de victorii all-time.

Pilotul Mercedes-AMG și-a trecut în cont 11 victorii în acest an, iar victoria din Emirate a fost a 50-a pentru el cu start din pole position.

Britanicul a cucerit astfel șaselea titlu al carierei și mai are un singur trofeu de recuperat față de legendarul Michael Schumacher.

Max Verstappen și Charles Leclerc au completat podiumul la Abu Dhabi. Monegascul avea şanse matematice să îşi asigure un loc trei în clasamentul general al piloţilor, asta dacă olandezul ar fi făcut vreo eroare, însă nu a fost să fie. Citeşte continuarea pe AutoBlog.MD