(foto/video) Campionul olimpic Eliud Kipchoge a bătut un nou record: Pentru prima dată în istorie, maratonul a fost alergat în mai puțin de două ore

Kenyanul Eliud Kipchoge (34 de ani) a reuşit să alerge maratonul sub două ore, o performanţă neatinsă de nimeni înaintea lui! Acest record nu va fi însă recunoscut de către asociațiile sportive, din cauza faptului că nu a fost o competiție oficială, transmite digisport.ro.

Campionul olimpic de maraton și deținătorul recordului mondial a fost cronometrat pe distanţa de 42,195 kilometri cu timpul de o oră, 59 de minute, 40 de secunde şi două zecimi.

Tentativa de stabilire a unui timp istoric a avut loc la Viena, în Parcul Prater, pe un traseu de 9,6 kilometri, pe care atletul a trebuit să-l parcurgă de 4,4 ori, în faţa câtorva mii de spectatori.

Campionul olimpic Eliud Kipchoge deţine recordul mondial recunsocut oficial, de două ore, un minut şi 39 de secunde, pe care l-a stabilit, în septembrie 2018, la maratonul de la Berlin.

Eliud Kipchoge / Sursa:theguardian.com