(doc) Maraton Internațional Chișinău 2019. Vezi câștigătorii curselor la probele de 42 km, 21 km, 10 km și 5 km

Moldovenii Andrei Bogaci și Sacara Zinaida au devenit câștigătorii celei de-a cincea ediție a „Maratonului Internațional Chișinău”.

Participanții au avut de ales să participe la una din următoarele probe: Maraton (42 km și 195 m), Semimaraton (21 km și 975 m), Cursa de 10 km, Cursa de 5 km.

Astfel, la proba de Maraton (42 km și 125 m) s-a impus moldoveanul Andrei Bogaci, care a parcurs distanța în 2 ore 32 de minute și 21 de secunde.

Prima femeie care a parcurs aceeași distanță este moldoveanca Sacara Zinaida. Femeia a reușit performanța în 2 ore 56 de minute și 46 de secunde.

La proba de semimaraton, Maxim Raileanu a reușit să ajungă la finiș într-o oră 6 minute și 10 secunde.

Cursa de 10 km a fost câștigată de Piotr Chiriac, reușind să parcurgă distanța în 35 de minute și 51 de secunde.

Cursa de 5 km a fost parcursă de Roman Ciobanu în 16 minute și 26 de secunde.

Probele paralimpice la maraton au fost câștigate de ucrainenii Anatolii Bardizh (42 km) și Artur Radcovschii (21 km) și românul Cătălin Nicolae Creangă (10 km).

Vedeți întreaga listă mai jos:

În cadrul Maratonului Internațional Chișinău a participat și echipa UNIMEDIA, la distanța de 10 km. Sportivii din redacția UNIMEDIA au obținut și câte o medalie pentru efortul depus.

Cristian Jardan / Sursa:Cristian Jardan/facebook