17:37:04 24.04.2024
Stiri

Tabloul complet al sferturilor, simplu masculin de la US OPEN: 8 lucruri de ştiut despre duelurile care pot duce la un prim „Fedal” la Flushing Meadows

Sport 03.09.2019 18:00 Vizualizări2474 Autor: Ziarul National

1. Rafael Nadal şi Roger Federer sunt principalii favoriţi la trofeu în acest moment, după eliminarea lui Novak Djokovic de la US Open 2019. Tabloul pare o invitaţie deschisă pentru a vedea un al treilea duel între cei doi în turneele de Mare Şlem în acest an (după semifinale jucate la Roland Garros şi Wimbledon). După un meci superb de patru seturi cu Marin Cilic, Nadal va juca miercuri al 40-lea său sfert de finală în Grand Slam-uri, Federer - pe al 56-lea, record absolut. Elveţianul vine după meciuri de tip execuţie-în-direct în tururile 3 şi 4, cu un total de doar nouă game-uri cedate cu Evans şi Goffin, iar pe mai departe priveşte optimist şi odhnit provocările ce îi sunt rezervate, având un bilanţ cumulat pe hard în faţa jucătorilor rămaşi în cursă pe jumătatea sa de tablou de 26 victorii - 0 înfrângeri (6-0 versus Dimitrov, 17-0 versus Wawrinka, 3-0 versus Medvedev). Interesant este faptul că Nadal şi Federer nu s-au înfruntat niciodată la US Open. Cei doi sunt la două lungimi unul de altul în topul celor mai multe titluri de Mare Şlem câştigate (20-18 în favoarea lui Federer).

2. Stan Wawrinka, doar al treilea fost campion rămas în cursă la US Open 2019, a câştigat până acum fiecare turneu de Mare Şlem în care l-a învins pe Novak Djokovic. Elveţianul, aflat pentru a 12-a oară în carieră în sferturile unui turneu de Mare Şlem în paralel cu Federer, a confirmat faptul că este o problemă majoră pentru Big 3 din tenis, Djokovic căzându-i victimă pentru a 3-a oară în Grand Slam-uri.

3. Daniil Medvedev, 23 ani, încearcă să devină cel mai tânăr semifinalist la US Open de la Novak Djokovic încoace (2010). Începând cu turneul de la St. Petersburg, din 2018, este neînvins în faza sferturilor de finală în circuit, având 12 victorii la rând. În 2019, are procentaj perfect, 9 prezenţe în sferturi şi 9 calificări în semifinale. Are însă două probleme majore: fizic a trecut deja de limita resurselor avute, fiind chinuit de crampe în toate cele patru partide disputate până acum, iar războiul cu fanii din New York este unul ce ia proporţii. Medvedev i-a invitat pe oamenii să îl huiduie, pentru că astfel a primit energia necesară pentru a evita înfrângerea. Daniil a făcut o nouă aroganţă potrivit presei internaţionale, declarând într-un interviu în limba rusă, după cel mai recent succes, 3-1 la seturi în faţa neamţului Koepfer: "nu înţeleg cum au căzut în plasă şi a doua oară, de au făcut exact ce am vrut eu, ca să câştig. S-au păcălit"

4. Matteo Berrettini, Daniil Medvedev şi Grigor Dimitrov au acces în premieră în sferturi la US Open. Însă chiar dacă aparent ne delectăm cu nume noi, trebuie spus că pentru prima dată în Era Open, jumătate dintre jucătorii ajunşi în sferturile de finală la un turneu de Mare Şlem au împlinit deja 33 de ani (Federer - 38, Wawrinka - 34, Nadal şi Monfils - câte 33).

5. Matteo Berrettini a trecut, luni, în optimi, de rusul Andrei Rublev, scor 6-1, 6-4, 7-6(4), fiind primul italian calificat în sferturi la US Open după Corrado Barazzutti, în 1977. Berrettini a câştigat deja două trofee în 2019, la Budapesta şi la Stuttgart.

6. Gael Monfils a câştigat primul meci jucat după împlinirea vârstei de 33 de ani, 6-1, 6-2, 6-2 în optimi în faţa spaniolului Pablo Andujar.

7. Diego Schwartzman, care de lunea viitoare va fi cel mai bine clasat argentinian în clasamentul mondial, este cel mai scund jucător ajuns în sferturi la US Open 2019, la 1,70 m. Schwartzman a trecut, luni, cu 3-6, 6-2, 6-4, 6-3 de favoritul 6, Alexander Zverev.

8. Grigor Dimitrov este cel mai slab clasat jucător ajuns în sferturile US Open 2019, dar şi jucătorul cel mai eficient pe serviciul doi la Flushing Meadows în 2019, dintre cei opt rămaşi în cursă, cu 61% rată de succes în spatele serviciului doi.

• Primele două sferturi de finală se joacă în noaptea de marţi spre miercuri: Wawrinka - Medvedev,în jurul orei 21:00, după încheierea partidei Johanna Konta - Elina Svitolina, iar Federer - Dimitrov în jurul orei 4:00

• Stan Wawrinka (#23, Elveţia) - Daniil Medvedev (#5, Rusia)
  • Roger Federer (#3, Elveţia) - Grigor Dimitrov (Bulgaria)