(foto) Naționala jurnaliștilor sportivi - vicecampioana turneului „Odessa International Media Cup”

Evoluție meritorie pentru jurnaliștii sportivi din Moldova la turneul „Odessa International Media Cup” ce a avut loc în acest week-end.

Formația condusă de președintele APSM, Eduard Ciobanu a ocupat locul 2 după o evoluție spectaculoasă. Turneul s-a desfășurat după un sistem de campionat, toate cele 6 echipe înscrise jucând între ele. Fiecare meci a avut câte 2 repriza a câte 12 minute în formatul de 7+1 în teren.

Odessa International Media Cup / Sursa:Dmitri Kravtsov/Odessa Online

Primul meci avea să fie decisiv pentru clasamentul final. Jurnaliștii moldoveni au pierdut de la omologii săi georgieni cu 0 la 1, primind gol în ultimul minut al partidei. Asta după ce golgheterii echipei, Sergiu Ursul și Eduard Ciobanu au ratat 2 ocazii monumentale.

A urmat însă un galop de sănătate al jurnaliștilor moldoveni care au învins categoric celelalte echipe înscrise la turneu înscriind 18 goluri și primind 4.

Cel mai greu meci al turneului a fost cel cu Ucraina. Echipa jurnaliștilor moldoveni au revenit senzațional după ce au fost conduși cu 0 la 1, învingând cu 5 la 2.

De remarcat și faptul că în clasamentul golgheterilor, primele 3 poziții au fost ocupate de jucătorii noștri. Sergiu Ursul de la Tiraspol a înscris 5 goluri, Eduard Ciobanu s-a remarcat cu 4 reușite, iar podiumul a fost completat de directorul UNIMEDIA, Cristian Jardan cu 3 goluri.

Moldova – Germania – 4:1 (1:0)

Marcatori: 1:0 Jardan, 8, 2:0 Ciobanu, 13, 3:0 Burghelea, 14, 4:0 Istrati, 17, 4:1 Joscha, 19.

Etapa a 3-a

Azerbaijan - Georgia – 0:1 (0:0)

Marcatori: 0:1 Totladze (pen.), 16.

Letonia - Moldova – 0:4 (0:2)

Marcatori: 0:1 Ciobanu, 8, 0:2 Ursul, 10, 0:3 Ursul, 12, 0:4 Ursul, 15.

Ucraina – Germania – 2:0 (1:0)

Marcatori: 1:0 Franțischevici, 8, 2:0 Dlujnevski, 16.

Etapa a 4-a

Azerbaijan - Letonia – 3:0 (2:0)

Marcatori: 1:0 Poladov, 4, 2:0 Poladov, 10, 3:0 Iskanderov, 13.

Ucraina – Moldova – 2:5 (2:3)

Marcatori: 1:0 Kovalyshen, 4, 1:1 Fuștei, 5, 1:2 Jardan, 6, 2:2 Koșeli, 8, 2:3 Burghelea, 9, 2:4 Ursul, 22, 2:5 Anușca, 24.

Germania– Georgia – 1:3 (1:1)

Marcatori: 0:1 Manuel, 4, 1:1 Simonishvili, 11, 1:2 Kovalenko, 13, 1:3 Кbiladze, 17.

Etapa a 5-a

Moldova – Azerbaijan – 5:1 (2:0)

Marcatori: 1:0 Ciobanu, 2, 2:0 Ciobanu, 12, 3:0 Anușca, 16, 4:0 Jardan, 19, 4:1 Iskanderov, 20, 5:1 Ursul, 21.

Ucrainа – Georgia – 1:2 (0:1)

Marcatori: 0:1 Мiginishvili, 2, 1:1 Franțeschevici, 14, 1:2 Dedanașvili, 21.

Letonia – Germania – 2:0 (1:0)

Marcatori: 1:0 Strautmanis, 9, 2:0 Zemelis, 18.