19:58:43 23.04.2024
Stiri

Valverde i-a „ridicat statuie” lui Messi, după meciul cu Manchester United: „Nu mă voi scuza pentru asta, e un adevărat noroc!"

Sport 17.04.2019 19:35 Vizualizări1744 Autor: Ziarul National

Leo Messi (31 de ani) a făcut spectacol în Barcelona - Manchester United 3-0, returul sferturilor de finală din Liga Campionilor. Starul catalanilor a reuşit o dublă şi a mai ratat o ocazie uriaşă, iar antrenorul Ernesto Valverde a vorbti la superlativ despre decarul său. Formaţia blaugrana s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor pentru prima dată din 2015 încoace.

„Ne-am dorit foarte mult victoria mai ales că ultima oară am fost în semifinale în 2015. Anul trecut am avut o dezamăgire enormă când am fost eliminaţi de AS Roma în sferturi. Dar acum am pregătit bine acest meci, am avut câteva minute mai grele la început, dar apoi am dominat. Lionel Messi ne permite să ieşim din multe situaţii periculoase. Nu mă voi scuza că joacă la noi, este un adevărat noroc", a declarat Valverde.

Messi a marcat de două ori pe Camp Nou. Prima dată, în minutul 16, când a recuperat o minge aproape de careul lui United, l-a driblat elegant pe Fred, a înaintat şi l-a învins pe De Gea cu un şut plasat. Apoi, Messi a tras din nou puternic spre poarta lui De Gea, după o pătrundere, iar balonul a trecut pe sub goalkeeperul spaniol şi a scuturat plasa de pe Camp Nou. Messi a mai ratat o ocazie uriaşă, în repriza a doua, când a încercat o foarfecă spectaculoasă din interiroul careului.

Leo Messi are 110 goluri marcate în Liga Campionilor, fiind al doilea golgheter al competiţiei, după Cristiano Ronaldo, care are 126.

Sursa: prosport.ro