Calificare cu emoții pentru Bayern
Sport 4 aprilie 2019, 16:30 | 1153

Bayern Munchen s-a calificat după un meci nebun în semifinalele Cupei Germaniei, chiar înaintea derby-ului cu Borussia Dortmund, din campionat.

Bavarezii au eliminat revelația Cupei, Heidenheim, locul 6 în Zweite Bundesliga, după o partidă incredibilă, câștigată cu 5-4 pe Allianz Arena. Goretzka a deschis scorul pentru campioana Germaniei încă din minutul 12, însă problemele au început pentru Bayern în minutul 15, după eliminarea lui Sule. Heidenheim a profitat din plin, iar prima repriză s-a încheiat cu un greu de imaginat 1-2. Echipa lui Niko Kovac a revenit în forță în zece oameni și părea a fi rezolvat soarta partidei după reușitele lui Thomas Muller, Lewandowski și Gnabry. Dizionara secundă a avut însă din nou replică și a egalat incredibil la 4 în minutul 77, după două goluri ale lui Glatzel în interval de trei minute. Bayern a făcut diferența în minutul 84, după un penalty transformat de Robert Lewandowski.