Principală  —  Ediţia PRINT  —  Sportiv   —   Moldova învinsă de campioana mondială.…

Moldova învinsă de campioana mondială. Golul de onoare al echipei naționale marcat de un jucător din Divizia Națională

Echipa Naţională a Moldovei a debutat cu o înfrângere în preliminariile Campionatului European de Fotbal 2020, informează Federația Moldovenească de Fotbal. Meciul de aseară dintre R. Moldova și Franța s-a încheiat cu un scor de 1 la 4, în favoarea oaspeților.

Primul gol a fost marcat în minutul 24 de atacantul Antoine Griezmann. Trei minute mai târziu a urmat și cel de-al doilea gol în favoarea Franței. În minutul 36, francezii au marcat pentru 0:3, iar în a doua repriză a mai fost marcat încă un gol în poarta echipei naționale a Moldovei.

În ultimele două minute ale meciului, fotbalistul moldovean Vladimir Ambros a reușit să înscrie un gol în favoarea echipei naționale. Acesta evoluează în Divizia Națională, la echipa Petrocub Hâncești.

Partida de fotbal s-a desfășurat pe stadionul Zimbru din capitală. Următorul meci în cadrul Campionatului European de Fotbal 2020 va avea loc pe 25 martie, iar echipa națională a Moldovei va juca împotriva Turciei.