(foto) Boxerul moldovean, Dorin Bucșa, a cucerit medalia de argint la Campionat European U 22

primcipala box

Sportivul moldovean, Dorin Bucșa, a cucerit medalia de argint la Campionat European U 22. Tânărul boxer a cedat în finală împotriva rusului Khamzaev Beslan.

Selecționata Republicii Moldova a fost reprezentată de doi sportivi la acestă competiție Paraschiv Alexandru a cucerit medalia de bronz la categoria 64 kg, iar Bucsa Dorin medalia de argint la categoria de 60 kg.

53923169_10216782542987670_6347681257958146048_n
54224942_10216782544507708_2445009342697570304_n
54257701_10216782543587685_2243182236683730944_n
54433301_10216782541947644_7351600825124257792_n
54728899_10216782543267677_1541284765477371904_n

Până în finală Dorin a trecut de adversari din Croația și Germania, iar în semifinală a dispus cu 5-0 de bielorusul Dmitri Diaskevici. Competiția s-a desfășurat la Vladikavkaz, Rusia.