(video) UEFA Champions League. Victorie istorică pe Santiago Bernabeu, Ajax se califică în sferturile de finală

D07RD-uX4AE1wo2

UEFA Champions League revine în această săptămână cu meciurile retur din optimile competiţiei. Real Madrid a primit pe teren propriu campioana Olandei, iar Tottenham a jucat în deplasare pe terenul echipei Borussia Dortmund.

#Real Madrid – Ajax

Campioana Olandei a deschis scorul rapid în minutul 7 prin Ziyech, iar Neres a dublat avantajul în minutul 18. În cea de a doua repriză Tadic a marcat cel de al treilea gol al echipei Ajax, iar Asensio a reușit singurul golul de onoare pentru Real Madrid. Schoene a marcat cel de al patrulea și ultimul gol al partidei. Meciul s-a încheiat cu scorul final de 1-4 și Ajax s-a calificat în sferturile de finală.

#Borussia Dortmund-Tottenham

Prima repriză s-a încheiat fără goluri. În a doua repriză căpitanul echipei Tottenham, Harry Kane, a marcat singurul gol al partidei. meciul s-a încheiat cu scorul final de 1-0. Echipa  antrenată de Pochettino se califică în sferturi.