City, noul lider din Anglia
Sport 7 februarie 2019, 16:20 | 1017

Manchester City este noul lider din Premier League. Echipa lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Everton și a ajuns la egalitate de puncte cu Liverpool, având însă un golaveraj superior.

Primul gol al partidei de pe Goodison Park a fost marcat de Aymeric Laporte, chiar în ultimul minut al primei reprize. În prelungiri, Gabriel Jesus a stabilit scorul final, 2-0. Un moment incredibil a avut loc în prelungiri: fanii ”caramelelor” au sărbătorit golul de 2-0 al adversarilor, care a dus la pierderea poziției de lideri a rivalilor de la Liverpool. Partida trebuia iniţial să se desfăşoare în etapa 27, dar a fost reprogramată mai devreme, pentru că trupa lui Guardiola are de jucat finala Ligii. Astfel, ”cormoranii” au un meci mai puțin disputat.