Dortmund, eliminată din Cupă
Sport 6 februarie 2019, 14:50 | 985

Borussia Dortmund, liderul la zi din Bundesliga, a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, învinsă pe teren propriu cu 4-2, la loviturile de departajare, de formaţia Werder Bremen.

Werder a deschis rapid scorul prin Milot Rashica, însă căpitanul lui Dortmund, Marco Reus, a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, din lovitură liberă. După o repriză secundă fără gol, jocul a intrat în prelungiri, iar Borussia a trecut în avantaj graţie golului marcat de americanul Christian Pulisic. Bucuria gazdelor a durat însă doar trei minute, peruanul Claudio Pizarro, intrat în joc înainte de finalul timpului regulamentar de joc, marcând al doilea gol al echipei din Bremen. Borussia Dortmund a preluat din nou conducerea, în minutul 113, prin reuşita marocanului Achraf Hakimi, înainte ca oaspeţii să egaleze din nou, prin Martin Harnik. Soarta calificării s-a decis la loteria penalty-urilor, unde Werder Bremen s-a impus cu 4-2.