Surprize în Premier League
Sport 30 ianuarie 2019, 12:56 | 1118

Surprize mari în Premier League, acolo unde City şi United au părăsit terenul fără victorie, în etapa a 24-a. "Cetăţenii" s-au înclinat pe terenul lui Newcastle 2-1, în timp ce "diavolii" au smuls pe final un egal pe Old Trafford, cu Burnley, scor 2-2.

Titlul în Anglia pare să fie jucat, Liverpool având şansa să se distanţeze la 7 puncte de echipa lui Guardiola, dacă se impune în această seară, pe teren propriu, cu Leicester. Nimic nu anunţa eşecul de pe St. James Park. Începutul partidei a fost unul de vis, Aguero marcând în secunda 24. Golgheterul Rondon a restabilit egalitatea şi, cu 10 minute înainte de final, gazdele au dat lovitura. Fernandinho a faultat prosteşte în careu, după ce a pierdut o minge, iar specialistul fazelor fixe din rândul "coţofenelor", Ritchie, nu a ratat de la punctul cu var. După 8 victorii la rând în toate competiţiile după schimbarea lui Mourinho, United părea să aibă de îndeplinit o simplă formalitate contra codaşei Burnley, pe teren propriu. Dar cu 10 minute înainte de final tabela arăta un neverosimil 0-2 şi toţi se aşteptau la primul eşec al lui Solskjaer. Nu a fost cazul, Pogba, din penalty, şi Lindelof marcând în minutele 87 şi 92, pentru un egal nesperat.