Linkuri accesibilitate

Fotbalistul croat Luka Modric desemnat sportivul balcanic al anului 2018

Luka Modric pozînd cu trofeul după ceremonia de acordare a Balonului de Aur de către FIFA la 3 decembrie la Paris

Fotbalistul croat Luka Modric a fost ales sportivul balcanic al anului 2018, informează Associated Press. Modric a câștigat Liga Campionilor cu echipa de club Real Madrid și a condus echipa națională a Croației în finala Cupei Mondiale din iulie, când a fost numit și cel mai bun jucător al turneului. În clasamentul balcanic publicat joi pe locul doi s-a situat jucătorul de tenis sârb Novak Djokovic, urmat de jucătoarea de tenis din România, Simona Halep. Djiokovic a câștigat anul acesta două turnee de Grand Slam, în vreme ce Halep, care este pentru al doilea sfârșit de an la rând numărul unu mondial, a câștigat primul ei turneu de Grand Slam, de la Roland Garros.