O nouă medalie pentru Moldova la Campionatul Mondial de lupte libere Under 23. Ce poziție a ocupat Maxim Saculțan

7aa5ead1ee23a9a391212609ee078fd1

Sportivul moldovean, Maxim Saculțan, a câștigat medalia de medalia de bronz la Campionatul Mondial de lupte libere Under 23. Turneul internaționala s-a desfășurat în capitala României, București.

În limitele categoriei de greutate 65 kg, el a debutat cu o victorie în fața slovacului Elbrus Chertkoev, dar apoi i-a cedat în sferturi viitorului finalist, azerul Ali Rahimzade. În recalificări, Saculțan l-a învins pe canadianul Dillon Emmanuel Williams, iar în meciul pentru medalia de bronz a dispus de ungurul Roman Asharin.

Moldova este reprezentată de 11 sportivi la Campionatul Mondial de lupte libere Under 23 din București.