(video) Final de drum pentru tricolori în Liga Națiunilor. Au rămas pe locul 3, în urma Belarusului și Luxemburgului

46492569_281985345856469_1748682873570852864_n

Selecționata Moldovei a terminat la egalitate, scor 1:1 cu echipa Luxemburgului, în cadrul ultimului meci din prima fază a UEFA Nations League. După acest meci, naționala Moldovei rămâne pe a 3-a poziție în grupă.

Tricolorii au deschis scorul în minutul 58 prin Gânsari, care a marcat dintr-o lovitură de la 11 metri. Oaspeții au egalat în minutul 70, prin Bensi.

Grupa a 2-a din Liga D a Europa League este câștigată astfel de către Belarus, care a acumulat 14 puncte, având 4 victorii și două egaluri. Urmează în clasamentul grupei Luxemburg, cu 10 puncte, Moldova cu 9 puncte iar pe ultimul loc este selecționata statului San Marino, cu 0 puncte.

Golul Moldovei, surprins de reporterul diez Constantin Topala:

Belarus a câștigat promovarea în liga superioară, Liga C, în ediția următoare a UEFA Nations League.

Pentru naționala Moldovei urmează anul următor, în luna martie, începutul calificărilor pentru UEFA 2020. Tricolorii își vor afla adversarii pe 2 decembrie.