Halterofilele moldovence s-au clasat în top 10 sportivi la campionatul mondial din Turkmenistan. Cine sunt acestea

haltere-1

Halterofilii moldoveni și-au încheiat evoluția la Mondialul din Turkmenistan. Sportivele au înregistrat rezultate bune, clasându-se în top 10 rezultate la campionat.

Prin urmare, Elena Cîlcic și Ecaterina Tretiacova au evoluat în grupa B a categoriei de greutate 81 kg la Campionatul Mondial de haltere din Turkmenistan. Cîlcic a ocupat locul 4 cu 217 kg la total, în timp ce Tretiacova s-a clasat pe locul 6 în grupa B cu 207 kg la total.

Elena Cîlcic a obținut în luna octombrie medalia de bronz la Campionatul European de haltere pentru juniori şi tineret sub 23 de ani.

Ecaterina Tretiacova la fel este medaliată la Campionatul European de haltere pentru juniori în anul 2016