06:13:39 20.04.2024
Stiri

Sport 26.10.2018 18:20 Vizualizări1555 Autor: Ziarul National
Schimbare RADICALĂ în fotbal! Se pregăteşte interzicerea unei reguli care influenţează decisiv meciurile prosport.ro

International Football Association Board (IFAB), forul care stabileşte regulile în „sportul rege”, caută o soluţie prin care să elimine tragerile de timp, anunţă The Times. IFAB consideră că o idee ar fi interzicerea schimbărilor în prelungiri.

Demersul IFAB a fost demarat după ce la meciul Cardiff City - Burnley, scor 1-2, s-au înregistrat 42 de minute de joc efectiv. Timpul mediu de joc este de 55 de minute. În mod normal, arbitrul trebuie să prelungească jocul cu 30 de secunde pentru fiecare schimbare efectuată într-o repriză. Foarte mulţi jucători ajung să tragă de timp şi în ultimele momente, iar de cele mai multe ori "cavalerii în negru" fluieră finalul şi nu mai ţin cont de tragerile excesive de timp.

Conform sursei citate, IFAB va lua în considerare interzicerea schimbărilor în prelungiri, în cadrul Adunării Generale din luna martie a anului viitor.