Competiția de înot în apă deschisă „Sea Mile 2018” a luat sfârșit. Cine sunt câștigătorii

unnamed

Azi, 15 iulie, pe plaja din parcul Valea Morilor a avut loc cea de-a șasea ediție a competiției de înot în apă deschisă Sea Mile 2018. În cadrul evenimentului sportiv, în premieră pentru Republica Moldova, a fost organizat primul campionat național de Aquathlon în rândul copiilor.

Startul pentru participanții la competiția Kids Aquathlon a fost dar la ora 9.00. La linia de start s-au adunat 50 de participanți gata să depășească etapa de înot și cea de alergare. Tinerii sportivi au făcut cunoștință cu regulile campionatului, cu distanțele disciplinelor și au primit pachetele de start. După o mică încălzire sub conducerea unui antrenor experimentat, a început prima etapă a campionatului – distanța de înot de 200 de metri. După ce copiii au depășit distanța de înot, au urmat să parcurgă și distanța de alergare de 1,5 km la finalul căreia, participanții au primit bine meritatele premii.

Fedorenco Ecaterina – 0:10:02

La ora 10:00 a fost dat startul pentru participanții la campionatul anual de înot în apă deschisă „Sea Mile 2018”. Campionatul „Sea Mile” a fost desfășurat în trei etape de înot la alegere: Sea Mile (1852 metri), Double Mile Sea (3704 metri) și Triple Sea Mile (5555 metri). Rezultatele participanților au fost înregistrate de un sistem profesional de cronometrare. Câștigătorii campionatului „Sea Mile 2018” au devenit: