(grafice, video) Divizia Națională 2018: Zimbru din nou învinsă de Sheriff, Rogac salvează Petrocubul de la înfrângere

fd

Pe 24 iunie s-a încheiat a 12-a etapă din Divizia Națională (DN). Fotbaliștii au înscris 10 goluri. În derby-ul dintre Zimbru și Sheriff, echipa din Tiraspol iarăși a învins formația din Capitală. Liderii campionatului sunt Sheriff și Milsami. Mai multe detalii și curiozități le puteți afla mai jos.

#Meci cu cei mai puțini spectatori: (100) Dinamo-Auto 2-2 Petrocub;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (7, 5 galbene, 2 roșii) Zaria 1-1 Sfântul Gheorghe;

#Echipa cu cele mai multe cartonașe obținute: (5 cartonașe  4 galbene, 1 roșu) Sfântul Gheorghe.

#Autogoluri: 2 (2%);

#Goluri în perioada 1′-15′:- 5 goluri (4%)

1

#Goluri în perioada 16′-30′: – 23 goluri (20%)

2

#Goluri în perioada 31′-45′: – 29 goluri (26%)

3

#Goluri în perioada 45+’: -0

#Goluri în perioada 46′-60′: – 17 goluri (15%)

4

#Goluri în perioada 61′-75′: – 16 goluri (15%)

5

#Goluri în perioada 76′-90′: – 18 goluri (15%)

6

#Goluri în perioada 90+’: – 5 goluri (5%)

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 57 goluri (51%), II repriză – 56 goluri (49%);

#Cea mai categorică victorie: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Cea mai categorică victorie dobândite acasă: Sheriff 4-0 Petrocub (11 etapă),

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 5 (Sheriff), 3 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3500 Sheriff – Zimbru (6 etapă);

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 50, Dinamo-Auto 0-0 Sfântul Gheorghe, (8 etapă);

#Cel mai rapid gol: 6`, Dinamo-Auto 0-5 Sheriff (10 etapă);

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din acțiune: (23) Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (4) Sfântul Gheorghe;

#Echipe cu cele mai multe goluri marcate din penalty: (2) Petrocub, Milsami;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din corner: (2) Petrocub, Milsami, Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe autogoluri înscrise: (1) Zimbru, Dinamo-Auto;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (13) 10 galbene, 3 roșii, Zimbru 2-2 Petrocub (7 etapă);

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (37) Dinamo, (34) Milsami;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (21) Sheriff,  (22) Speranța;

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct: –(1) Zimbru, Sheriff, Sfântul Gheorghe, Zaria;

#Cea mai pozitivă defensivă: 6 goluri –Sheriff;

#Cea mai negativă defensivă: 20 goluri –Dinamo-Auto;

#Cea mai pozitivă ofensivă: 28 goluri – Sheriff;

#Cea mai negativă ofensivă: 7 goluri – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 8 meciuri disputate)

#1. Radu Mîțu, Milsami /11 meciuri/ 7 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.63 goluri per meci;

#2. Vladimir Livșiț, Zaria /12 meciuri/ 16 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,33 goluri per meci;

#3. Emil Tîmbur, Zimbru /11 meciuri/ 15 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,36 goluri per meci;

#4. Dorin Răilean, Sfântul Gheorghe /12 meciuri/ 18 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.5 goluri per meci;

#5. Dumitru Celeadnic, Petrocub /12 meciuri/ 19 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.58 goluri per meci;

#6. Cristian Avram, Dinamo-Auto /12 meciuri/ 20 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.66 goluri per meci;

#Cele mai lungi serii/Echipe

#7 meciuri consecutive fără victorii  – Zimbru (etapele. 6-…);

#6 meciuri consecutive fără înfrângeri – Milsami (et. 7-…);

#4 victorii consecutive – Milsami (et. 9-…);

#2 remize consecutive – Dinamo-Auto, Petrocub (et. 11-…)

#Cele mai lungi serii finisate

#7 meciuri consecutive fără înfrângeri – Sheriff  (etapele 1-7);

#7 meciuri consecutive fără victorii  – Zaria (et. 1-7)

#5 meciuri consecutive fără victorii – Speranța, Sfântul Gheorghe (etapele. 1-5);

#4 victorii consecutive – Sheriff (et 1-4);

#3 remize consecutive – Zaria (et. 1-3)Zimbru – (et. 2-4), Speranța (et. 3-5/et. 9-11);

#2 victorii consecutive cu scorul 3-0 – Sheriff (et. 1-2);

#2 egaluri consecutive cu scorul 0-0 Zaria (et. 1-2);

#2 înfrângeri consecutive – Petrocub (et. 1-2), Sf. Gheorghe (et. 3-4), Dinamo-Auto  (et. 4-5), Zaria (et. 6-7/et. 10-11).