(grafice, video) Divizia Națională 2018: Sfântul Gheorghe a învins pentru prima oară în istorie pe Zimbru, Antoniuc înscrie o dublă în poarta lui Petrocub

1

Pe 27 mai s-a încheiat a 9-a etapă din Divizia Națională (DN). Fotbaliștii au înscris 6 goluri. Milsami Orhei a reușit primul comeback din noua ediție a DN. Echipa a învins cu 2-1 pe adversarul Petrocub Hâncești. Sfântul Gheorghe a învins pentru prima oară din istoria sa echipa Zimbru Chișinău. Mai multe detalii și curiozități le puteți afla mai jos.

#Meci cu cei mai puțini spectatori: (200) Speranța 0-0 Sheriff;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (12, 10 galbene, 2 roșii) Milsami 2-1 Petrocub ;

#Autogoluri: 2 (3%);

#Goluri în perioada 1′-15′:- 3 goluri (4%)

1

#Goluri în perioada 16′-30′: – 17 goluri (22%)

16-30

#Goluri în perioada 31′-45′: – 16 goluri (21%)

31-

#Goluri în perioada 45+’: -0

#Goluri în perioada 46′-60′: – 8 goluri (10%)

#Goluri în perioada 61′-75′: – 14 goluri (18%)

#Goluri în perioada 76′-90′: – 15 goluri (19%)

666

#Goluri în perioada 90+’: – 5 goluri (7%)

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 36 goluri (46%), II – repriză – 42 goluri (54%);

#Cele mai categorice victorii: Sheriff 3-0 Petrocub (1 etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (2 etapă), Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (4 etapă), Petrocub 0-3 Dinamo-Auto (6 etapă);

#Cele mai categorice victorii dobândite acasă: Sheriff 3-0 Petrocub (1 etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (2 etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (4 etapă);

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă), Petrocub 0-3 Dinamo-Auto (6 etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 3 (Sheriff), 3 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (3 etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3500 Sheriff – Zimbru (6 etapă);

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 50, Dinamo-Auto 0-0 Sfântul Gheorghe, (8 etapă);

#Cel mai rapid gol: 7`, Kulušić (Sheriff) – Sheriff 3-1 Zimbru (6 etapă), Taras (Petrocub) Milsami 2-1 Petrocub;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din acțiune: (15) Sheriff;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (4) Sfântul Gheorghe;

#Echipa cu cele mai multe goluri marcate din penalty: (2) Petrocub;

#Echipa cu cele mai multe autogoluri încasate: (1) Zimbru, Dinamo-Auto;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (13)  10 galbene, 3 roșii, Zimbru 2-2 Petrocub (7 etapă);

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (31) Dinamo, (27) Milsami;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (16) Sheriff, Speranța;

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct: –(1) Zimbru, Sheriff

#Cea mai pozitivă defensivă: 6 goluri – Milsami, Sheriff;

#Cea mai negativă defensivă: 15 goluri – Petrocub;

#Cea mai pozitivă ofensivă: 18 goluri – Sheriff;

#Cea mai negativă ofensivă: 4 goluri – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 7 meciuri disputate)

#1. Radu Mîțu, Milsami /9 meciuri/ 6 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.66 goluri per meci;

#2. Vladimir Livșiț, Zaria /9 meciuri/ 10 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,11 goluri per meci;

#3. Cristian Avram, Dinamo-Auto /9 meciuri/ 11 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.22 goluri per meci;

#4. Dorin Răilean, Sfântul Gheorghe /9 meciuri/ 12 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.33 goluri per meci;

#5. Emil Tîmbur, Zimbru /8 meciuri/ 11 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,37 goluri per meci;

#6. Dumitru Celeadnic, Petrocub /9 meciuri/ 15 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.66 goluri per meci;

#Cele mai lungi serii/Echipe

#5 meciuri consecutive fără înfrângeri – Sfântul Gheorghe (etapele 5-…);

#4 meciuri consecutive fără victorii  – Zimbru (et. 6-…);

#2 meciuri consecutive fără victorii –  Sheriff (et. 8-…);

#2 egaluri consecutiveDinamo-Auto (et. 8-…)

#Cele mai lungi serii finisate

#7 meciuri consecutive fără înfrângeri – Sheriff  (etapele 1-7);

#7 meciuri consecutive fără victorii  – Zaria (et. 1-7)

#5 meciuri consecutive fără victorii – Speranța, Sfântul Gheorghe (etapele. 1-5);

#4 victorii consecutive – Sheriff (et 1-4);

#3 egaluri consecutive – Zaria (et. 1-3)Zimbru – (et. 2-4), Speranța (et. 3-5)

#2 victorii consecutive cu scorul 3-0 – Sheriff (et. 1-2);

#2 egaluri consecutive cu scorul 0-0 Zaria (et. 1-2);

#2 înfrângeri consecutive – Petrocub (et. 1-2), Sf. Gheorghe (et. 3-4), Dinamo-Auto  (et. 4-5), Zaria (et. 6-7).