(grafice, video) Divizia Națională 2018: Zimbru obține prima victorie din sezon, Sheriff pierde 2 puncte în meciul cu Sfântul Gheorghe

55

Pe 29 aprilie s-a încheiat a 5-a etapă din Divizia Națiională (DN). Fotbaliștii au înscris 12 goluri, trei meciuri din patru s-au terminat cu remize. Zaria, Speranța și Sfântul Gheorghe încă nu au învins în niciun meci din campionat. Sheriff a pierdut primele puncte din sezon. Mai multe cifre și curiozități le aflați mai jos.

Speranța 0-0 Petrocub

Cristian Efros, antrenor Speranța: „Adversarul a jucat mai bine la început de meci, însă după 15 minute noi am reușit să preluăm controlul balonului. În a doua repriză echipa a jucat mai bine, din păcate cartonașul roșu ne-a stricat toate planurile. Petrocub a dominat restul meciului, ceea ce ne-a creat dificultăți pe parcursul jocului.”

Lilian Popescu, antrenor Petrocub: „Le mulțumesc jucătorilor pentru acest joc minunat. Sunt indispus că nu am reușit să înscriem gol. Probabil, jucătorii nu au avut noroc să înscrie în fazele periculoase la poarta gazdelor.”

Zaria 2-2 Milsam

Vlad Goian, antrenorul Zaria: „Milsami ne obliga să jucăm în mare parte mai mult în defensivă. La sfârșit de meci, echipa oaspete a creat două faze periculoase, din fericire ei nu au reușit să ne înscrie goluri. În concluzie, eu cred că am meritat acest egal. Cu această ocazie îi felicit pe jucătorii mei, dar și pe suporterii echipei.”

Andrei Mațiura, antrenorul secund Milsami: „A fost un meci dificil. Au jucat două echipe bine organizate în care evoluează jucători calificați. Acest scor este satisfăcător pentru noi.”

#Cea mai categorică victorie:

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci: (4) Zaria 2-2 Milsami, Sfântul Gheorghe 2-2 Sheriff, Dinamo-Auto 1-3 Zimbru;

#Goluri marcate din penalty: 3 (6%);

#Cele mai multe goluri marcate în reprize: I repriză – 25 goluri (50%), II – repriză – 25 goluri (50%)

#Cele mai categorice victorii: Sheriff 3-0 Petrocub (I etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (II etapă), Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (III etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (IV etapă);

#Cele mai categorice victorii dobândite acasă: Sheriff 3-0 Petrocub (I etapă), Sheriff 3-0 Speranța Nisporeni (II etapă), Sheriff 5-2 Dinamo Auto, Petrocub 3-0 Zaria (IV etapă);

#Cea mai categorică victorie obținută în deplasare: Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (III etapă);

#Echipe cu cele mai multe victorii categorice: 3 (Sheriff), 2 (Petrocub);

#Cele mai multe goluri marcate într-un meci:(9) Sfântul Gheorghe 3-6 Petrocub (III etapă);

#Meci cu cei mai mulți spectatori: 3000 Sheriff – Petrocub-Hîncești (I etapă)

#Meci cu cei mai puțini spectatori: 150, Sfântul Gheorghe 0-1 Dinamo-Auto (I etapă), Dinamo-Auto-0-0 Zaria ( II etapă)

#Cel mai rapid gol: 17`, Sušić (Sheriff) – Sfântul Gheorghe 2-2 Sheriff (5 etapă);

#Cele mai multe goluri marcate din acțiune: (13) Sheriff;

#Cele mai multe goluri marcate din lovitură liberă: (2) Sfântul Gheorghe;

#Zaria, Speranța, Sfântul Gheorghe încă nu au obținut nicio victorie în DN;

#Meci cu cele mai multe cartonașe acordate: (9) 8 cartonașe galbene + al doilea transformat în roșu, Milsami 0-1 Sheriff (III etapă)

#Echipe cu cele mai multe cartonașe galbene obținute: (20) Dinamo, (17) Milsami;

#Echipe cu cele mai puține cartonașe galbene obținute: (8) Petrocub;

#Echipe cu cele mai multe cartonașe roșii obținute direct:

#Cea mai pozitivă defensivă: 4 goluri – Sheriff, Milsami, Speranța;

#Cea mai negativă defensivă: 11 goluri – Sfântul Gheorghe;

#Cea mai pozitivă ofensivă: 12 goluri – Sheriff;

#Cea mai negativă ofensivă: 1 gol – Speranța;

#Serii/Cei mai buni portari (cel puțin 4 meciuri disputate)

#1. Serghei Pașscenco /4 meciuri/ 2 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.5 goluri per meci;

#2. Radu Mîțu, Milsami /5 meciuri/ 4 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 0.8 goluri per meci;

#3. Emil Tîmbur, Zimbru /5 meciuri/ 5 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1 gol per meci;

#4. Vladimir Livșiț, Zaria /5 meciuri/ 6 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1,2 goluri per meci;

#5. Cristian Avram, Dinamo-Auto /5 meciuri/ 8 goluri încasate/ coeficientul de siguranță = 1.6 goluri per meci;