(foto) O nouă victorie pentru Moldova la taekwondo. Pe cine a câștigat Serghei Uscov în finală

Uskov 5

Serghei Uscov a câștigat cea de a treia ediție a Cupei Președintelui, competiţie clasificată G2, pentru regiunea europeană. Tânărul de 18 ani a avut de înfruntat adversari din Rusia, Turcia, Austria.

Discipolul lui Iurie Lesovoi a evoluat în cântarul de 58 kg seniori, în această categorie au concurat 57 de competitori.

În faza semifinală, Serghei Uscov la învins pe rusul Valeri Şimanov. În finală atletul nostru s-a confruntat cu reprezentantul Austriei, Safwan Khalil (31 de ani), reprezentantul Moldovei a învins la limită cu 7-6.

fgxfgxn

Anterior, în 2017 eSerghei a cucerit medalia de bronnz la Campionatul European, iar în acest an el s-a învrednicit de medalia de argint la Campionatul Open al Egiptului, locul III în concursul pe echipe la Europene în categoriile olimpice de greutate şi a câștigat Campionatul Open al Germaniei.