Judocanii din Moldova în top 3 în clasamentul pe medalii la turneul „Junior European Cup”. Doi conaționali au luptat în finală

Nacu

Evoluție foarte bună pentru judocanii moldoveni la turneul „Junior European Cup”, care s-a desfășurat la Sarajevo, Serbia. După prima zi de concurs, Moldova se afla pe locul 3 în clasamentul pe medalii, cu una de aur și două de argint.

Aurul a fost obținut de sportivul Ion Nacu la categoria 73 kg, el reușind să obțină 4 victorii. În finală l-a învins pe conaționalul nostru Victor Șterpu. O altă medalie de argint a fost cucerită de Cătălin Marian la 66 kg. După 4 victorii, el i-a cedat doar italianului Mattia Miceli.

Alți judocani moldoveni au ocupat următoarele poziții: Adrian Costru și Eugen Matveiciuc (ambii – locul 5), Adil Osmanov și Vadim Zaharia (ambii – locul 7).