(foto) Moldova a obținut trei medalii la Campionatul European de Jiu-jitsu brazilian

Безымянныйaa

Sportivii din Republica Moldova au obținut 1 medalie de argint și 2 medalii de bronz la Campionatul European de Jiu-jitsu brazilian. Simion Alexandru a câștigat medalia de argint, la categoria „Junior Light”.

Câte o medalie de bronz au obținut Roman Babii, la categoria Master 3 (greutate mijlocie) și Serghei Chirilenco, la categoria Master 1 (greutate supergrea).

Lotul Republicii Moldova pentru Campionatul European de Jiu-jitsu brazilian din Portugalia, desfășurat în perioada 16-21 ianuarie la Lisabona, a fost compus din 8 sportivi: Roman Babii (cat. 82 kg), Alexandru Babii, Igor Druță, Alexandru Simion (cat. 66 kg), Vladimir Calciu (cat. 105 kg), Daniil Muratov, Evghenii Filipenco (cat. 77 kg) și Serghei Chirilenco (cat. 100 kg).

Această competiție a reunit care a reunit 77 de state și peste 4000 de participanți.