Şarapova bate tot: Rusoiaca a ajuns în sferturile de la Shenzhen şi şi-a asigurat o urcare spectaculoasă în clasament

Maria Şarapova a început 2018 pe locul 59 mondial, însă, la cum joacă în acest moment, sunt şanse mari ca ea să pătrundă, în curând, în Top 20.

Şarapova a debutat în noul sezon cu o victorie împotriva Mihaelei Buzărnescu (56 WTA), iar astăzi, sportiva de 30 de ani a ajuns în sferturile de la Shenzhen. Şarapova a învins-o pe Riske (70 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-2.

Meciul a durat două ore şi 24 de minute. Şarapova o va întâlni pe Diyas (66 WTA) în sferturi, iar cu punctele acumulate până acum şi-a asigurat o urcare de opt poziţii în ierarhia WTA, până pe locul 51.

Şarapova şi Halep pot juca în finala de la Shenzhen, dacă amândouă îşi vor câştiga meciurile rămase până la ultimul act.