17:11:38 24.04.2024
Stiri

Sport 23.12.2017 17:15 Vizualizări2326 Autor: Ziarul National
El Clasico 270 // Real Madrid - Barcelona 0-3. UMILINȚĂ pentru Zidane & Co! Campionii sunt la 14 puncte în spatele catalanilor gsp.ro

Proaspăta câștigătoare a Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid a cedat categoric în marele derby cu FC Barcelona, chiar pe teren propriu, scor 0-3. Madrilenii au început mai bine meciul, chiar au controlat prima parte a jocului, când Barcelona s-a mulțumit să dea replica doar pe contraatac.

Tot pe contraatac a venit și primul gol, cel marcat de Luis Suarez. Uruguayanul a executat-o pe Real Madrid în minutul 54, când a fost servit în fața porții de Sergi Roberto.

De aici totul a luat-o la vale pentru Real Madrid. Prima dată în minutul 59, când Sergio Ramos a fost iertat de eliminare, deși l-a lovit în figură pe Suarez. Peste doar 4 minute, după o avalanșă de ratări la poarta lui Navas, Carvajal a respins o minge cu mâna și a fost eliminat. Penalty pentru Barcelona.

Lionel Messi, care a avut până atunci o evoluție destul de ștearsă, nu i-a dat nicio șansă lui Navas și a înscris golul de 2-0, suficient pentru victoria cu numărul 44 din acest an pentru Barcelona, adică tot atâtea câte are și marea rivală.

Finalul de meci a aparținut tot celor de la Real Madrid, care deși a jucat în inferioritate numerică jumătate de oră a avut câteva ocazii uriașe de a marca. Totuși, Barcelona nu s-a mulțumit cu atât, iar la ultima fază a meciului, Lionel Messi l-a servit pe Aleix Vidal, iar acesta a înscris cu un șut din 14 metri, care a trecut pe sub ghinionistul Keylor Navas.

FC Barcelona adună 45 de puncte și în 17 partide a pus deja 9 puncte peste principala urmăritoare, Atletico Madrid. Real Madrid este pe locul 4, cu doar 31 de puncte. Are 5 puncte sub locul 2 (cu un meci mai puțin) și 3 sub Valencia, care e pe 3.

Un nou record pentru Messi

Leo Messi și-a demonstrat încă o dată clasa, reușind să marcheze un gol în victoria categorică obținută de Barcelona în derby-ul cu Real Madrid de pe Bernabeu, 3-0. Argentinianul a marcat golul doi al catalanilor, din penalty, și a doborât încă un record.

Messi a reușit cel de-al 526-lea gol al carierei pentru Barcelona, depășind recordul ce rezista de 38 de ani, al lui Gerd Muller, care avea 525 de goluri pentru Bayern în perioada 1965-1979.

În urmă cu cinci ani, în 2012, Messi doborâse un alt record al lui Muller, devenind la acea vreme juctătorul cu cele mai multe goluri într-un an, 91, cu șase peste recordul de 85 al lui Muller din 1972.