(video) Penalty, cartonaș roșu și gol anulat. Barcelona i-a învins pe „madrilieni” în primul El Clasico din sezon

7777

FC Barcelona a învins, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Real Madrid, în etapa a 17-a a campionatului spaniol de fotbal LaLiga. Toate trei goluri au fost marcate în al doilea taim.

Ploaia cu goluri a început în minutul 54, grație unei combinații excelente la care au participat Busequets, Rakitic, Messi, iar Suarez a fost cel  care a marcat în poarta lui Navas. Ulterior, în minutul 64, Messi a marcat al doilea gol din penalty și la sfârșit de meci, Aleix Vidal a înscris ultimul gol din meci, în minutul 90+3.

În minutul 62, Carvajal a oprit cu mâna un balon care se îndrepta spre poarta madrilenilor. Arbitrul a dictat penalty şi i-a arătat cartonaşul roşu lui.

În urma acestui rezultat, FC Barcelona acumulează 45 de puncte şi este pe primul loc în clasament. Real Madrid rămână cu 31 de puncte şi pe locul 4.