(VIDEO) Premier League: Victorie clară pentru Arsenal în derby-ul cu Tottenham

Arsenal Londra a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Tottenham Hotspur, în derby-ul etapei a XII-a a campionatului Angliei.

Gazdele au dominat clar, în special în prima repriză, când au și marcat cele două goluri. Mustafi a deschis scorul din offside, iar Alexis Sanchez a dublat avantajul lui Arsenal în ultimele minute.

Repriza secundă a fost destul de echilibrată, dar tot controlată de gazde, care au obținut prima victorie într-un derby în acest sezon.

În urma acestui rezultat, echipa lui Arsene Wenger a urcat pe locul 5, cu 22 de puncte, la unul în spatele locului 2, ocupat de Manchester United, care are și un meci mai puțin. Tottenham are tot 23 de puncte, în timp ce City e lider detașat, cu 31 de puncte și un meci mai puțin.