Serghei Marghiev a cucerit argintul la proba de aruncare a ciocanului, cu un rezultat de 73.09.

Luptătorul Piotr Ianulov, la lupte libere, categoria de greutate 86 kg, a cucerit medalia de argint.

Retrospectiva participării Moldovei la JE de la Baku 2015 după primele şase zile de concurs

Sportivul nostru a intrat hotărât pe saltea la 86 kg. În preliminarii, moldoveanul l-a învins pe finlandezul Ville Heino, scor 3-1.În optimile de finală, sportivul nostru l-a întâlnit pe belorusul Aliaksandr Hushtyn, de care a trecut cu 3-0. În sferturile de finală, Ianulov a luptat cu Istvan Vereb din Ungaria de care a trecut cu 3-1. În semifinale, luptătorul nostru a luptat cu Sandro Aminashvili din Georgia, pe care l-a învins cu 3-1 şi s-a calificat în finala pentru aur la Baku. Pentru medalia de aur, moldoveanul a luptat cu rusul Abdulrashid Sadulaev, fiind învins cu 4-0.

Primele două medalii de bronz au fost cucerite tot la lupte. Svetlana Saenco s-a impus în finala pentru medalia de bronz, după o luptă dramatică cu reprezentanta Turciei, Yasemin Adar.

Retrospectiva participării Moldovei la JE de la Baku 2015 după primele patru zile de concurs

Alexandru Chirtoacă îşi trece în cont bronzul la lupte libere, categoria 57 kg. În finala pentru medalia de bronz, contra lui Islam Islamaj din Albania, trecând fără mari probleme cu scorul de 4-0.

Retrospectiva participării Moldovei la JE de la Baku 2015 după primele cinci zile de concurs

Astăzi, în a noua zi de concurs, Moldova va fi reprezentată de douăzeci şi doi de sportivi.

Vasilii Belous a boxat în categoria de greutate 69 kg, în preliminarii, cu Annas Messaoudi din Belgia, învingând cu 2-1. În turul al doilea, moldoveanul a boxat cu azerul Parviz Zaghirov şi a cedat cu scorul de 3-0.

La box feminin, Lilia Venglovscaia a pierdut în optimile de finală în faţa reprezentantei Germaniei, Tasheena Bugar, scor 3-0.

În proba de ciclism pe şosea, Moldova va fi reprezentată de doi rutieri: Sergiu Cioban şi Cristian Răilean. Sportivii moldoveni au avut o evoluţie modestă. Răileanu a terminat pe poziţia 40 cu un timp de 5:33:43, iar Ceban nu a terminat cursa.

La săritura cu prăjina ne va reprezenta Irina Tvârdohleb.

La aruncarea suliţei ne va reprezenta Mihaela Tacu.