/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 764: Explozii la Harkov și Zaporojie. ISW: Rusia probabil va pierde războiul

/FOTO/ Aur pentru Moldova la Campionatul Mondial de Armwrestling. Oleg Tudorean a urcat pe podium

06 septembrie 2017, ora 18:59

Antrenorul sportivului, Lilian Oprea, a declarat pentru TV8 că Oleg de dimineață și-a pus ca scop să câștige o medalie de Aur.

Oleg a mai cucerit locul 5 la brațul stâng.

Echipa Moldovei mai aduce acasă alte trei medalii: Valeria Chipăruș care a luptat la categoria de tineret, 50 de kg pentru mâna dreaptă și stângă, a câștigat două medalii de argint. O medalie de bronz a fost câștigată de Mihaela Lazari.

Moldova este reprezentată la campionat de 11 sportivi. Participarea acestora a fost finanțată de Federația Națională Sportivă de Armwrestling din Republica Moldova.

Campionatul Mondial de Armwresling se desfășoară în perioada 2 – 11 septembrie 2017 în Ungaria. El poate fi urmărit live Aici.