(VIDEO) EURO 2016: Rusia, învinsă din nou de Austria

Rusia a pierdut duminică în fața Austriei, de această dată pe teren propriu, după ce fusese învinsă și la Viena, în toamnă.

Austria domină grupa G a preliminariilor pentru Euro şi după victoria din Rusia. Martin Harnik l-a testat primul pe portarul gazdelor pregătite de Fabio Capello, Akinfeev, după zece minute. Golul de trei puncte al austriecilor a venit în minutul 33. Atacantul Marc Janko a înscris cu o execuţie spectaculoasă.

Putea fi 2-0 două minute mai târziu, dar scăriţa lui Baumgartlinger a trecut puţin pe lângă.

Prima replică a ruşilor a venit în repriza secundă. Miranchuk a fost blocat însă. La poarta cealaltă poartă, Harnik şi Sabitzer l-au mai testat pe Akinfeev, iar Austria a bifat, la Moscova, a cincea victorie consecutivă în preliminarii.

Are 16 puncte din 18 posibile și conduce detașat grupa, una în care Moldova se află pe ultima poziție.