Porsche s-a impus cu echipa numărul 19, formată din germanulNico Hulkenberg, neo-zeelandezul Earl Bamber şi englezul Nick Tandy. Hulkenberg este singurul pilot activ de Formula 1 care s-a impus la Le Mans, după Johnny Herbert, în 1991, iar pentru german este una dintre cele mai mari realizări din carieră.

Pe locul secund în cursa de 24 de ore s-a clasat tot un Porsche 919, în formula Mark Webber (Australia) - Timo Bernhard (Germania) - Brendon Hartley (Noua Zeelandă).

Doar pe poziţia a treia a venit un Audi R18, câştigătorul ultimelor cinci ediţii la Le Mans, în formula Benoit Treluyer (Franţa) - Marcel Fassler (Elveţia) - Andre Lotterer (Germania).

Cursa de 24 de ore de la Le Mans este a doua cea mai veche din lume, după cea de 500 de mile de la Indianapolis, din Indycar.