Atleta Alexandra Emilianov a devenit din nou campioană europeană printre junioare U-20 la aruncarea discului

Emilianov

Atleta Alexandra Emilianov a devenit din nou campioană europeană printre junioare U-20 la aruncarea discului. Ea s-a impus la Grosseto (Italia) cu rezultatul 56.38 metri, fiind urmată de poloneza Karolina Urban (53.88) și Kristina Rakocevic din Muntenegru (53.56).

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Tbilisi, Emilianov a cucerit două medalii de aur, la aruncarea discului (58.09) și la aruncarea greutății (18.50). În 2015, ea a devenit în Columbia campioană mondială printre junioare la aruncarea discului. Alexandra este fiica lui Ivan Emilianov, care anul trecut la Rio a reprezentat pentru a 4-a oară Moldova la Jocurile Olimpice, scrie olympic.md

N-a reușit să urce din nou pe podium la Europenele de juniori Alexei Oleinic la aruncarea suliței. După ce anul trecut la Tbilisi el a cucerit argintul (74.49), de această dată, atletul din Tiraspol s-a clasat pe locul 9 (68.55). Tot la aruncarea suliței, Denis Picus a ocupat locul 11 (66.51). Campion a devenit polonezul Cyprian Mrzyglod (80.52).

La triplu salt, Anastasia Calinina a ocupat locul 8 (12.79). Campioană a devenit bielorusa Violetta Skvartsova (14.21). La aruncarea ciocanului, Dan Morari și Nichita Petrov n-au reușit calificarea în finală. Morari a ocupat poziția a 15-a (65.07), iar Petrov – locul 22 (57.74). Medalia de aur i-a revenit ucraineanului Hlib Piskunov (78.13).