Sportivul Andrei Prepeliță s-a clasat pe locul doi la turneul de lupte libere din Polonia

lupte

O evoluție reușită pentru Andrei Perpeliță la turneul internațional de lupte libere din Polonia. El s-a clasat pe locul 2 în categoria 61 kg, după ce a reușit să-l învingă în semifinale pe vicecampionul mondial Beka Lomtadze din Georgia, cu 18-10.

În finală, Perpeliță i-a cedat campionului olimpic Vladimer Khinchegashvili din Georgia, de la care a pierdut și la Europenele din acest an, unde luptătorul moldovean a cucerit medalia de bronz. De altfel, Andrei Perpeliță din Ștefan Vodă este triplu medaliat cu bronz la Campionatele Europene de lupte libere.

Turneul internațional „Ziolkowski, Pytlasinski & Poland Open” se desfășoară în perioada 7-9 iulie. Din lotul pregătit de Alexandr Zubrilin mai fac parte Maxim Saculțan (65 kg), Mihail Sava (70 kg), Denis Balaur (86 kg) și Nicolae Ceban (97 kg).