(VIDEO) Cupa Confederațiilor: Portugalia învinge Rusia și e aproape de semifinale

Reprezentativa Portugaliei a învins selecţionata Rusiei, miercuri, la Moscova, cu scorul de 1-0, într-un meci din etapa a doua a grupei A de la Cupa Confederaţiilor.

Golul a fost marcat de Cristiano Ronaldo, în minutul 9. A fost al 74-lea gol al carierei pentru Ronaldo, care cu această ocazie și-a trecut în cont prima reușită în singura competiție importantă în care marcase.

Partida a fost dominată clar de Portugalia, în special în prima repriză, gazdele apropiindu-se periculos de poarta lui Rui Patricio doar în ultimele minute ale meciului.

În urma acestui rezultat, Portugalia a ajuns la 4 puncte și a trecut pe prima poziție în grupă, cu un punct în fața Rusiei. Mexicul are un punct, dar pornește favorită certă în disputa cu Noua Zeelandă.