(video) Borussia Dortmund câștigă cupa Germaniei 2017

18765947_1547603708607612_780197788002551337_n

Borussia Dortmund învinge echipa Eintracht Frankfurt și câștigă cupa Germaniei 2017. Echipa din Dortmund câștigă unicul trofeu în sezonul 2016-2017 după ce trece de echipa adversă cu un scor de 2-1. Echipa lui Tuchel a încheiat sezonul pe locul 3 în Bundesliga și este calificată în grupele UEFA Champions League.

Borussia Dortmund a început activ meciul și deja din minutul 8 conducea cu 1-0. Dembele a înscris după pasa lui Piszczek, după care au durat 20 minute în care echipa din Frankfurt a încercat să egaleze. În minutul 29 al partidei jucătorii lui Niko Kovac au egalat prin Ante Rebic. Prima repriză s-a încheiat la egalitate de goluri, dar și statistic echipele erau egale.

A doua partidă a început cu atacurile ambelor echipe, care au avut șanse egale să câștige cupa. În minutul 64 al partidei, Aubameyang șutează și bara salvează echipa adversă. Hrandecky îl faultează în careu pe Aubameyamg și arbitrul dictează penalty. Aubameyang execută acest penalti și din minutul 67 al partidei Borussia Dortmund conduce partida. După acest gol jucătorii lui Kovac au început juca mai agresiv și au încasat încă 2 cartonașe galbene până la finele reprizei. Partida s-a încheiat cu 2-1 pentru Borussia Dortmund.