(VIDEO) Liga Europa: Ajax face spectacol cu Lyon și e aproape de calificarea în finală

Ajax este la un pas de finala UEFA Europa League, după ce olandezii au trecut clar de Lyon, scor 4-1, în prima manșă din semifinale.

Cu o echipă extrem de tânără (medie de vârstă de 22 de ani și 137 zile), Ajax a început cu destul trac, iar Lyon chiar a trecut pe lângă gol, în minutul 10, atunci când Valbuena a avut o șansă mare de a înscrie.

La prima șansă mai importantă, Ajax a deschis scorul prin Traore, pentru ca Dolberg să înscrie și el pentru olandezi, până la pauză. Putea să fie chiar 3-0 pentru Ajax, dacă Lopes nu salva în fața lui Younes.

În repriza secundă, Lyon nu și-a rezolvat problemele din defensivă, iar Younes nu a mai iertat în minutul 49, cu toată opoziția lui N’Koulou.

Valbuena a reușit apoi să reducă din diferență, iar finalul a fost unul pe contre, cu ocazii de ambele părți. De marcat însă a mai făcut-o doar Ajax, o singură dată, prin Traore, iar echipe din Amsterdam are 13 meciuri la rând fără înfrângere pe teren propriu, în a doua competiție europeană.

Joi se va disputa și cealaltă semifinală din Europa League, între Celta și Manchester United.