Mitu a cedat clar primul set, cu 2-6, dar în al doilea a revenit şi a mers cap la cap cu Pliskova, reuşind să îl câştige în tie break, cu 7-5. În decisiv, românca a condus cu 2-0, Pliskova a revenit şi a egalat, 2-2, dar apoi Andreea Mitu s-a desprins incredibil la 5-2. Bucureşteanca a avut o primă minge de meci pe serviciul său, dar nu a reuşit să profite şi Pliskova a făcut un break (5-3). Mitu a mai ratat două mingi de meci şi pe serviciul adversarei, care s-a apropiat la un singur game (5-4). În cele din urmă, Mitu s-a impus cu 6-4.

Pliskova a reuşit 15 aşi în acest meci (Mitu doar 5), în timp ce jucătoarea cehă a comis 4 duble greşeli, iar Andreea nu mai puţin de 9. Numărul de lovituri direct câştigătoare a fost de 39 pentru Pliskova şi 38 pentru Mitu, românca făcând mai multe erori neforţate, 43, faţă de 40 ale Karolinei.

După ce a învins-o pe reprezentanta Cehiei în două ore şi 21 de minute, Mitu va da piept în turul al treilea cu Francesca Schiavone. Reprezentanta Italiei a trecut după un meci maraton, 3 ore şi 50 de minute, de Svetlana Kuzneţova, 6-7, 7-5, 10-8.

Aceasta va fi prima întâlnire directă între cele două în circuitul de simplu. Sportiva ajunsă la 34 de ani este campioana din 2010 de la Openul francez şi locul 4 a fost cea mai înaltă poziţie ocupată în ierarhia mondială (ianuarie 2011).

Jucătoarea română se află la a doua prezenţă pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon - 2014, când a fost eliminată în primul tur de Agnieszka Radwanska (2-6, 1-6), unde ajunsese din calificări.

Calificarea în turul al treilea este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 85.000 de euro şi cu 130 de puncte WTA.