(VIDEO) FC Sevilla a câștigat UEFA Europa League

FC Sevilla a câștigat miercuri UEFA Europa League, după ce a trecut în finală de ucrainenii de la Dnipro Dnipropetrovsk.

Eroul meciului a fost columbianul Carlos Bacca, autorul unei duble care a adus al 4-lea trofeu al competiției pe Ramon Sanchez Pizjuan.

Dnipro a început mai bine partida de pe Stadionul Național din Varșovia, deschizând scorul în minutul 7, prin croatul Kalinic.

Sevilla a egalat în minutul 28, prin Krychowiak, intrând în avantaj trei minute mai târziu, în urma unei reușite a lui Bacca. Rotan a executat superb o lovitură liberă în minutul 43, egalând și stabilind scorul la pauză.

În minutul 73 același Bacca a profitat de o pasă splendidă a lui Vitolo, marcând pentru 3:2 și aducând al 2-lea trofeu consecutiv pentru FC Sevilla și al 4-lea în ultimii 10 ani.

Sevilla va juca datorită câștigării trofeului în ediția viitoare a Champions League, fiind prima echipă care profită de noul regulament.